Příprava 4. etapy expedice

25.9.2014

Příprava 4. etapy expedice

Plánovaný odlet: úterý 30.9. 10.30

 

Moje znalosti

Tato trasa je odlišná oproti těm předchozím zejména v množství historických míst a památek, přes které poletím. Snažil jsem se proto dohnat co nejrychleji svoje mezery v klasickém vzdělání a pochopit nejen detaily řeckého zeměpisu, ale také vývoj starověkého i novověkého Řecka, jeho odvěké soupeření s Tureckem i problematiku Druhé světové války v této oblasti. Ve svých poznámkách mám množství míst, kde se narodili lidé, o kterých jsme se učili – například Pythagoras - nebo kde spadl do moře Ikaros. To všechno bych rád viděl, zachytil a ukázal všem, kdo o to budou mít zájem.

K tomu jsem samozřejmě studoval letecké předpisy a postupy jak Chorvatska, tak Řecka a také Turecka. Na Bulharsko a Rumunsko se ještě musím podívat.

Letadlo

Letadlo při poslední cestě utrpělo malé zranění od odraženého kamene, který prorazil potah stabilizátoru. Tento problém bohužel znamenal, že bylo nutné stroj přeletět k výrobce do Prievidzy, kde provedli jak opravu, tak také stohodinovou prohlídku. Současně jsem nechal aktualizovat software programy letadla a 3D databázi v GPS.

Prakticky po celou dobu od poslední etapy bylo tedy letadlo mimo provoz. V pondělí – den před odletem jej chci ještě jednou prolétnout. Pak jej naložím vším, co na cestu potřebuji, aby úterní odlet mohl proběhnout v klidu.

Počasí

Počasí sleduji vždy už tak asi týden před odletem a snažím se pochopit jeho vývoj v oblasti, do které letím. Zatím se zdá, že to vypadá celkem dobře. Zdá se, že by začátkem týdne mělo u nás propuknout babí léto, což by bylo skvělé. Za nejkritičtější z pohledu počasí totiž považuji právě první den letu, protože tento den se potřebuji dostat přes 3500 metrů vysoké vršky Alp. Souvislá oblačnost, silný vítr, bouřky – to vše by mi mohly tento přelet zkomplikovat. Náhradní řešení by z tohoto pohledu bylo letět po delší trase pře Maďarsko.

Trasa

Vracím se zpět na začátek – první let 4. etapy povede opět přes Alpy a jen lehce východněji než první let první etapy. Tehdy jsem letěl do Benátek, teď to bude na slovinské letiště Portorož. Tam se plánuji dostat asi po 2,5 hodinách letu přes Alpy. V Portoroži plánuji nasadit venkovní kamery a pokračovat směrem na jih podél pobřeží Istrie a přes ostrovy Brioni na letiště ostrova Lošinj. Odsud pak další den na Brač a dále na jih až do Tivatu, k Boce Kotorské, kterou bych také rád nafilmoval. Cestou se pokusím mimo množství ostrovů nafilmovat také Rijeku, Split a Dubrovník.

Z Tivatu pak plánuji pokračovat kolem albánského pobřeží na řecký ostrov Korfu, který má mezinárodní letiště, přes které musím vstoupit do Řecka. Zde také se z Jaderského moře stává moře Jónské. Samozřejmě se chystám Korfu obletět a nafilmovat a pak pokračovat dále směrem na jihovýchod na Jónské ostrovy Ithaka, Kefalonia a Zakynthos. Odtud pak na východ do městečka Messalogi, kde mám na malém letišťátku slíbený benzín a kolem Patrasu a přes Korintský průplav na letiště Megara u Athén. Pokud to půjde, rád bych zkusil nafilmovat a nafotit také Athény a samozřejmě většinu ostrovů Saronského a Argolského zálivu – Aegina, Poros, Hydra, Spetses a doletět na ostrov Kythira. Odtud pak už na Krétu, kde chci nafilmovat nejen krásy ostrova a jeho hlavního města Heraklion, ale také některá místa připomínající největší para invazi německých vojsk vůbec, provedenou právě na tento ostrov. Cesta povede dále na Rhodos a kolem tureckého pobřeží přes Kos na sever Dedokanéských ostrovů až na Samos, kde se stočím zpět na západ, abych mohl nafilmovat Mykonos, Santorini a další Kykládské ostrovy.

Odtud bych rád udělal exkurzi přes Thermopylské bojiště směrem na božský Olymp a odsud pak na Sporadské ostrovy Skiathos, Skopelos a Alonnisos. Po nich pak opět zpět na východ Egejského moře na ostrovy Chios a Lesbos a odsud zpět přes Mount Athos na sever do Soluně, kde je mezinárodní letiště, ze kterého musím Řecko opustit. Pokud mi to pak Turecko povolí, rád bych proletěl Dardanely, Marmarské moře a Bospor. Zpět už pak přes Velké Trnovo v Bulharsku a Sibiu v Rumunsku, kde bych rád natočil nedaleký Draculův hrad. Vracet se chci přes Košice do Příbrami.

Celá trasa je sestavená jednak s tím, abych byl schopen přeletět a nafilmovat co největších množství zajímavých ostrovů a dalších míst, ale musí také samozřejmě respektovat různé předpisy omezení. Těmi je například povinnost vstupu do Řecka přes mezinárodní letiště, nedostatek vhodného benzinu na většině letišť v Řecku, malé pochopení pro sportovní létání v Turecku atd.

Technologie a vybavení

Ve srovnání s poslední – třetí etapou, bude asi velmi patrné podstatně zpřesněné zobrazování aktuální polohy letadla na interaktivní mapě. Budu totiž používat zařízení, které vysílá polohový signál každou vteřinu a nikoliv pouze 5/10 minut jako satelitní telefon. Protože však toto zařízení je závislé na mobilním signálu, nebude se aktuální poloha zobrazovat při letu nad mořem. Tam budu i nadále používat satelitní telefon i pro to, aby se v případě nouze vědělo co nejpřesněji, kde se nacházím.

Jinak jsem si od minula koupil ještě jednu nabíječku kamerových baterií, čímž bych měl proces nabíjení zkrátit tím, že budu nabíjet 2x3 baterie a nikoliv 3x2 baterie jako dříve. Vypadá to legračně, ale při nabíjecím čase asi 4 hodiny mi tato jednoduchá změna zruší nutnost vstávat někdy kolem třetí hodiny ráno a vyměňovat baterie v nabíječkách. Taky jsem si koupil nový hard disk 3 TB, na který budu ukládat videa, protože ten předchozí už je téměř plný. K tomu, abych zrychlil a částečně zazálohoval natočená videa i zrychlil proces jejich zpracování, jsem si koupil několik pamětí flash a mikrokaret. Pokud se mi to podaří, rád bych je v průběhu cesty zaslal kurýrní poštou do Prahy.

Tým

Celá expedice je podporována týmem skvělých odborníků, se kterými je radost spolupracovat. Na předchozích etapách to byli zejména kolegové z iDNES.cz (Libuše Tomanová, Petra Škraňková, Honza Dvořák, Jakub Matějů), Aerowebu (Adam Zuska), OK-Light (Miloš Dermíšek) , Infonia (Michal Svatý, Dmitrij Jurin), Videolab (Jindřich Ilem) a Jožo Skácal. Na této cestě k tomuto týmu přibývá ještě firma ABS Jets (Jan Králík, Michal Pazourek a lidé na jejich dispečinku), která je schopná velmi pružně pomoci s letovými povoleními, letovými plány i s případnými provozními problém, což se zejména v této oblasti bude zřejmě velmi hodit.

Problémy

Každá akce má své problémy – v oblasti kam letím, předpokládám problémy zejména kvůli nedostatek vhodného paliva na letištích v Řecku. Jako vždy si pak musím přát, aby počasí bylo rozumné a technika spolehlivě fungovala…

Loading...

Ostrovy Jaderského a Egejského moře

Stránkování

<1 23 4 >
 
 
Loading...

Ostrovy Jaderského a Egejského moře

Stránkování

<1 23 4 >